Rusiyadakı Azərbaycan diasporunun nümayəndələri Belarusa səfər edib
Moskva Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyətinin sədri Bəxtiyar Həsənov, sədr müavini Həşim Əliyev Belarus Respublikasına səfər edib.
İlk olaraq Maksim Tank adına Minsk Dövlət Pedaqoji Universitetində Azərbaycan dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin rəhbəri Fuad İbrahimov və Belarus-Azərbaycan İcmaları Konqresinin sədri Natiq Bağırov ilə görüş keçirilib. Qonaqlar Mərkəzin və Konqresin fəaliyyəti ilə tanış olub, keçirilmiş tədbirlər, eləcə də planlaşdırılan birgə layihələr barədə müzakirələr aparılıb.
Daha sonra Minsk şəhərindəki Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Nəcəfqulu Rəfiyevin adı verilən 170 nömrəli məktəbdə görüş keçirilib. Bu adın qoyulması məktəb rəhbərliyi və Moskva Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyətinin birgə təşəbbüsü ilə həyata keçirilib.
Üçüncü görüş Belarus Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Tarixi Dövlət Muzeyində keçirilib. Qonaqlara muzeyin zəngin ekspozisiyası haqqında direktor Sergey Azaronok məlumat verib.
Soydaşlarımız 1943-cü ildə Belarus torpaqlarında faşist işğalçıları ilə döyüşlərdə həlak olmuş həmyerlimiz Zəfər Qədimovun məzarını da ziyarət edib. Diaspor nümayəndələri ilə birlikdə cəsur döyüşçünün nəvəsi Kamal Sadıqzadə də orada olub.